Yapay zeka destekli işlemci üretiminde, Apple ve Huawei’den sonra Samsung da büyük bir adım atmak üzere. Firmanın ürettiği yeni nesil işlemciler, ilke kez Galaxy S9 ve S9 Plus modelleriyle gelebilirler.

 

Samsung’un yapay zekalı işlemci teknolojisine vereceği isim NPU olacak. Bu teknoloji akıllı telefonun bulut sistemine bağlanmadan verileri gözden geçirebilmesini, işleyip depolamasını sağlayacak. Samsung, MWC 2018 fuarı açılmadan hemen önceki gün olan 25 Şubat’ta son harikaları Galaxy S9 ve S9 Plus’ı görücüye çıkartacak. Bu cihazların içinde ise NPU adı verilen bahsi geçen yapay zekalı yongalar bulunacak.

Her ne kadar Samsung’un büyüklüğüne oranla geç bir adım olsa da yapay zeka destekli işlemci teknolojiler, henüz bebek dönemlerindeler. Zaman içerisinde değişecek koşullar ve hızlı gelişim süreçleri, pazardaki dengeleri değiştirebilir.

Samsung Exynos 9 Serisi 8895 çipsetin teknik özellikleri

 Samsung iş birliğinde geliştirilen Qualcomm Snapdragon 835 çipset gibi, Exynos 9 Serisi 8895 de 10 nanometre (nm) teknolojisiyle üretilmiş durumda. 8 çekirdekli işlemci, 14 nm teknolojisi ile üretilenlere göre yüzde 27 oranında daha fazla performans sunarken, güç anlamında yüzde 40daha fazla tasarruf sağlıyor.

Samsung Exynos 9 Serisi 8895 çipseti, dört özel CPU çekirdeğine ve dört Cortex-A53 çekirdeğine sahip. Bu Cortex-A53 çekirdeklerinin maksimum işleme frekansına sahip olduğu ifade ediliyor ancak net bir değer şimdilik verilmiyor. Ek olarak çipsetin grafik tarafı Mali-G71 GPU’ya emanet edilmiş. Bu GPU, WQUXGA (3840 x 2400) veya 4K UHD (4096 x 2160)çözünürlüklere çıkılmasına olanak sağlayabiliyor. Ayrıca, 120fps’de 4K UHD video kaydı ve oynatması da mümkün. Çipset, 28 Megapiksele (MP) kadar kameralara ve çift sensörlü ön ile arka kameralara destek sunuyor.

Samsung, yeni işlemcinin türünün ilk örneği olan ve beş taşıyıcı kümelemesine, yani kısaca 5CA’ya destek veren bir LTE modeme sahip olduğunun altını çiziyor. Bu sayede 1 Gbps indirme hızları ve 150 Mbpskarşı yükleme hızları mümkün oluyor. Exynos 8895 çipseti öne çıkaran bir diğer önemli özelliği ise, iris ve parmak izi tanımlama gibi gelişmiş güvenlik çözümleri için tamamen ayrı bir işleme birimine sahip olması.

Samsung Exynos 9 Serisi 8895 çipsetin seri üretimine başlandığı ifade edilirken, bu çipsetin Galaxy S8 ve Galaxy S8+ amiral gemilerinde yer alacağına kesin gözüyle bakılıyor. Tabii ki bu Exynos 8895’in sadece uluslararası modellerde yer alacağını da belirtmek gerek. ABD modelleri ise, geleneği bozmayarak Qualcomm Snapdragon 835 çipseti ile birlikte sunulacak.

Etiketler: , , , , , ,

Önerilen Yazılar

0 Yorumlar

Yorum Yap