Microsoft’un Çinceden İngilizceye çeviri yapmak için geliştirdiği yapay zeka haberleri profesyonel bir insan kadar iyi çeviriyor.

 

 

Yapay zeka ve makineler her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Microsoft’un yeni yapay zekası Çinceden İngilizce’ye metin çevirisinde oldukça iyi bir iş çıkardı. Sonraki hedefi  ise Çinde ki tüm gerçek zamanlı haberleri İngilizce’ye çevirmek.

Yapısı gereği Çince oldukça zor öğrenilen bir dildir ve Anadili Çince olmayan biri gazete okumak için 3 bin farklı karakter kombinasyonunu ezberlemesi gerekir. Ancak Microsoft geliştirdiği yeni yapay zeka sayesinde bu durumun son bulacağını ve profesyonel insanların kalitesinde çeviri yapacağını iddia ediyor.

 

 Yapay zekanın geliştirilmesinde ekip, profesyoneller tarafından gazetelerden çevrilmiş 2 bin cümle örneğinden yararlandılar. Bir dili çevirmek için sistemin öğretilmesi oldukça karmaşıktır çünkü aynı kelimenin iki farklı çevirisi eşit derecede doğru anlama gelebilir. Ancak insanlar ruh hali ve kimle iletişim kurduklarına bağlı olarak farklı kelimeler seçme konusunda daha az zorluk çekerler. Yeni yapay zeka tarafından çevirim esnasında yapılan seçimler insanlara oldukça yakın sonuçlar verdi.
Etiketler: , , , ,

Önerilen Yazılar

0 Yorumlar

Yorum Yap