Mozilla, yeni motoru ile oldukça hızlı olan Firefox 57 ya da diğer adıyla Firefox Quantum sürümü ile kullanıcıları memnun etmişti. Şimdi de  Firefox 58 23 Ocak itibariyle kullanıcılarla tanışacak.

 

Firefox yeni sürümü, kodun derlenmesine ve paralel olarak indirilmesine olanak veren akış derlemesi sayesinde ağdan gelen WebAssembly kodunun derlenmesinde 15 kat  daha hızlı bir şekilde karşımıza çıkacak. Bu kod web uygulamaları ve yakın performans  JavaScript ile birlikte çalışmaktadır. Bununla birlikte  Safari ve Edge de bu koda destek sağladı.

Chrome ile Firefox tarayıcılarının .wasm biçimine mevcut desteği de genişletildi. Chrome’dan sonra Firefox da, HTTPS’ye geçmemekte direnen sitelerin canını sıkacağa benziyor !

Firefox 58 ile birlikte yeni bir akış derleyicisi tarayıcıya eklenmekte ve bu akış derleyicisi, daha kodlar indirilirken kodları derlemeye başlıyor. Ayrıca 2 aşamalı bir taban derleyicisi de kullanılmaya başlanacak. Bu iki aşamalı derleyici, tek bir derleyicideki  kodları 15 kat daha hızlı yükleyebiliyor. Bu sayede ana iş parçacığının yükünü hafifletip işlemci zamanını daha iyi kullanıyor.

Etiketler: , , , ,

Önerilen Yazılar

0 Yorumlar

Yorum Yap